Ne Kadar Dışa Dönüksünüz?

Herhangi bir iş için gönüllü olmanız gerektiğinde bunu yapmak istiyor musunuz? Peki bu kararı hangi iç motivasyonla verdiğinizi biliyor musunuz?

Bu kararın temelinde içe veya dışa dönüklük olarak bildiğimiz iki kavram bulunur. Dışa dönük insanlar diğer insanlarla ya da onlar için bir şeyler yapmayı çok sever. İçe dönük insanlar ise kendi duygu, düşünce veya içsel deneyimlerine daha fazla önem verir.

Pek çoğumuz bu iki özellikten yalnızca birine sahip olduğumuzu ve birinin diğerinden daha iyi olduğu düşünüyoruz. Ancak yapılan araştırmalar içe dönük veya dışa dönük olma özelliğinin herkesin içinde var olduğunu ve duruma göre birinin ön plana çıktığını göstermektedir. Ayrıca bu özelliklerden biri diğerine göre daha sağlıklı ya da iyi değildir.

İçe dönük insanlar genellikle dünyanın en iyi araştırmacıları, bilim insanları ya da yazarlarıdır. Dışa dönük insanlar ise iş insanları, öğretmenler ya da pazarlamacılar olarak gösterilebilir. Peki siz aslında ne kadar dışa dönük olduğunuzu biliyor musunuz? Testimiz bu yönünüzü tanımanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Hazırsanız başlayalım.


Testi paylaşın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email